Harrastukset Netta Karjalainen /

Jussin juoksut kisattiin Tanhuvaarassa

Rataan-tutustuminen.jpg
Koirien ohjaajat saavat ennen kisaa tutustua rataan viiden minuutin ajan.

Jo toisen kerran järjestetyt Jussin juoksut -koira-agilitykilpailut kisattiin juhannuksena. Kaksipäiväiset kilpailut pidettiin Tanhuvaarassa, jossa suurin osa kilpailijoista majoittuikin. Tapahtuman järjestää Savonlinnan palveluskoirayhdistys.

Jussin juoksut oli kansallinen tapahtuma, jonne tuli väkeä ympäri Suomen. Sarjat jakaantuvat kolmeen luokkaan koiran säkäkorkeuden mukaan. Pienimmät koirat menevät luokkaan mini, seuraavat luokkaan medi ja suurimmat koirat luokkaan maxi. Lisäksi on kolme tasoluokkaa, joissa aloitetaan luokasta yksi ja voidaan edetä kolmanteen luokkaan asti.

Kilpailuissa koirien ohjaajat saavat ennen sarjojen alkua viisi minuuttia aikaa tutustua rataan ja miettiä, kuinka ohjata koira radan läpi parhaalla mahdollisella tavalla. Sen jälkeen lähdetään kisaamaan lähtölistojen järjestyksessä sarjoja yksi kerrallaan läpi.

Kilpailuiden suosio on vuodessa kasvanut huomattavasti. Startteja kilpailuissa oli tänä vuonna 1 076, kun viime vuonna niitä oli vain päälle 800.

Jussin juoksut on Savonlinnan palveluskoirayhdistykselle myös taloudellisesti merkittävä tapahtuma. Yhdistys täyttää tänä vuonna 65 vuotta ja tämä on sille siitä syystä juhlavuosi. Savonlinnan palveluluskoirayhdistys ei ole erikoistunut vain agilityyn, vaan kuten yhdistyksen nimikin jo kertoo, on seuralla myös palvelus- ja pelastuskoiratoimintaa sekä tottelevaisuuskoulutusta.

Yhdistyksellä, jossa on noin parisataa jäsentä, on hyvät välit lähikaupunkien yhdistyksiin ja he voivat pyytää tarvittaessa apua toisiltaan. Esimerkiksi, jos talkoolaisia olisi ollut liian vähän, olisi Lappeenrannan tai Joensuun yhdistyksiltä voinut kysyä apua.

Yhdistyksen pienuudesta huolimatta sillä oli joukkue kaksi viikkoa sitten järjestetyissä agilityn SM-joukkuekilpailuissa. Yleensä joukkuekilpailuissa koiria on joukkueessa neljä sekä yksi varakoira. Savon-linnan joukkue sijoittui hienosti neljänneksi, vaikka kilpailivat alivoimalla kolmen koiran voimin.


Aiheet:
Ei kommentteja! Jätä ensimmäinen kommentti alta.

Jätä kommentti

Vastaat käyttäjän jättämään kommenttiin. Peruuta
IMG_2590.jpg
Uutiset

Lentoliikenteelle iso tuki kaupungilta

Savonlinnan kaupunginvaltuusto päätti lähes yksimielisesti tukea Savonlinnan ja Helsingin välistä lentoliikennettä seuraavan vuoden. Tukea kaupunki antaa liikenteeseen 1,26 miljoonaa euroa.…
IMG_3417.jpg
Uutiset

Pääterveysaseman uudisrakennushanke etenee

Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt Sosterille poikkeusluvan keskussairaalan yhteyteen rakennettavalle pääterveysaseman uudisrakennukselle. Lupa on myönnetty 9. marraskuuta.…
WP_20171114_11_27_18_Pro.jpg
Uutiset

Lukion ovet säppiin Kerimäellä

Savonlinnalaisten verotus alenee  Savonlinnassa tehtiin kaupunginvaltuutettu Sampsa Kokon mukaan historiaa maanantai-iltaisessa kaupunginvaltuuston kokouksessa. Valtuusto nimittäin…
IMG_3386.jpg
Uutiset

Keijo Pesonen eläkkeelle vuoden vaihteessa

Musisoiva rehtori viihtyy Heinäveden tukikohdassaan  Sää on marraskuisen harmaa. Vettä vihmoo välillä auton tuulilasiin ja lämpöä ulkona on muutama aste. Istun haastattelulehtiö…
Lippu-IMG_7999.jpg
Uutiset

Isänpäivä ei ole virallinen liputuspäivä

Tulevana sunnuntaina vietetään jälleen isänpäivää. Silloin siniristiliput nousevat salkoon juhlapäivän kunniaksi useimmissa suomalaiskodeissa. Mutta toisin kun voisi luulla, isänpäivä ei…
Yhdessä-uutta-IMG_3321.jpg
Uutiset

Historiallista uudistusta tehdään järjestöjen kanssa

Sosiaali- ja terveysministeriö rahoittaa veikkausvoittovaroista Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlan kunniaksi kolmea uutta avustusohjelmaa, joista yksi on Järjestöt mukana muutoksessa. Tämän…
Sini-waahto-IMG_2369.jpg
Uutiset

Pikkujoulu­ohjelmaa monenlaiseen makuun

Paikallinen ja laadukas ruoka on pääroolissa Savon Mafian pikkujoulupaketeissa, joita on räätälöity useampaan makuun sopiviksi. Savon Mafian myyntipäällikkö Sini Laukkanen kertoo, että…
Itäinen-asema-IMG_3303.jpg
Uutiset

Puuroa, pakkelia ja pikkujoulutunnelmaa

Itäisen aseman pikkujouluissa 11. marraskuuta on mahdollista selvittää, mitä omalle keholle kuuluu.  Kaikki eivät ehkä vielä tiedä, ettei Itäisellä asemalla enää porata hampaita…