Paikallisuutiset Kari Tegelberg /

Moottorikerho teki mittavan lahjoituksen

Lahjoitus-IMG_3295.jpg
Savonlinnan Moottirikerhon puheenjohtaja Hannu Putkonen luovutti 100 kappaletta 85 euron arvoista lahjakorttia Sosterin johtavalle sosiaalityöntekijä Sirkka Pennaselle. Kuvassa myös K-Citymarketin, Prisman ja Sokoksen lahjoittamia lahjapaketteja.

Savonlinnan Moottorikerho lahjoitti Sosterin sosiaalityölle K- ja S-ryhmän lahjakortteja yhteensä 8 500 euron edestä. Lahjakortteja on kaikkiaan sata, eli yhtä paljon kuin Suomella on vuosia itsenäisenä valtiona. Yhden lahjakortin arvo on siis 85 euroa. Lisäksi Moottorikerhon yhteistyökumppanit K-Citymarket, Sokos ja Prisma tekivät isoja tavaralahjoituksia.

– Haluan sanoa niin moottorikerholle kuin tavaralahjoittajille lämpimän kiitoksen tästä merkittävästä tuesta. Meillä on paljon vähävaraisia lapsiperheitä ja ikäihmisiä, jotka eivät täytä sosiaaliturvan kriteereitä. Heille tämä lahjakortti tulee suureen tarpeeseen, Sosterin johtava sosiaalityöntekijä Sirkka Pennanen sanoi ottaessaan lahjoitusta vastaan.

Hän siis iloitsi erityisesti siitä, että lahjoituksella voidaan auttaa eri kuntalaisryhmiä laajasti. Savonlinnan Moottorikerhon puheenjohtaja Hannu Putkonen kertoi luovutustilaisuudessa, että kerätty summa tuoksuu hernekeitolle, seuran järjestämien näytösajojen moottoripyöristä ja autoista lähteville tuoksuille ja seuran 85-vuotishistoriikin euroille.

– Eli, olemme keränneet rahat eri tapahtumistamme saamilla tuotoilla. Haluamme tämän lahjoituksen avulla myös antaa esimerkin toisille organisaatioille, että muutkin voivat tehdä tällaista. Olemme muuten viimeisen 10 vuoden aikana lahjoittaneet eri hyväntekeväisyyskohteisiin 20 000 euroa, Putkonen sanoi syystäkin tyytyväisenä.

Hän myös vinkkasi isänpäivälahjaa miettiville, että juhlakirjaa on jäljellä vielä satakunta kappaletta 50 euron kappalehintaan. Kirjan voi hankkia Savonlinnan Antikvariaatista, tai Hannu Putkoselta. K-Citymarket lahjoitti 100 pakettia kahvia, joita annetaan lahjakortin mukana kaksi pakettia lahjakortin saajalle.

Prisman lahjapaketeissa on joulusuklaata ja Sokoksen lahjapaketeissa hyvin monenlaista tavaraa. Pakettien päällä on vinkkinä joulupukille tieto siitä, minkä ikäiselle tytölle tai pojalle lahja sopii.

Aiheet:
Ei kommentteja! Jätä ensimmäinen kommentti alta.

Jätä kommentti

Vastaat käyttäjän jättämään kommenttiin. Peruuta
nismaa-Pekka.jpg
Uutiset

Lusto hakee uudistumista avautumalla ja tähyämällä tulevaisuuteen

– Haluamme avautua aikaisempaa aktiivisemmin ulospäin – vahvasti Savonlinnan seudunkin ulkopuolelle, sanoo Luston uusi johtaja, metsänhoitaja Pekka Äänismaa. Hän ryhtyi syyskuun alussa…
IMG_2590.jpg
Uutiset

Lentoliikenteelle iso tuki kaupungilta

Savonlinnan kaupunginvaltuusto päätti lähes yksimielisesti tukea Savonlinnan ja Helsingin välistä lentoliikennettä seuraavan vuoden. Tukea kaupunki antaa liikenteeseen 1,26 miljoonaa euroa.…
IMG_3417.jpg
Uutiset

Pääterveysaseman uudisrakennushanke etenee

Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt Sosterille poikkeusluvan keskussairaalan yhteyteen rakennettavalle pääterveysaseman uudisrakennukselle. Lupa on myönnetty 9. marraskuuta.…
WP_20171114_11_27_18_Pro.jpg
Uutiset

Lukion ovet säppiin Kerimäellä

Savonlinnalaisten verotus alenee  Savonlinnassa tehtiin kaupunginvaltuutettu Sampsa Kokon mukaan historiaa maanantai-iltaisessa kaupunginvaltuuston kokouksessa. Valtuusto nimittäin…
IMG_3386.jpg
Uutiset

Keijo Pesonen eläkkeelle vuoden vaihteessa

Musisoiva rehtori viihtyy Heinäveden tukikohdassaan  Sää on marraskuisen harmaa. Vettä vihmoo välillä auton tuulilasiin ja lämpöä ulkona on muutama aste. Istun haastattelulehtiö…
Lippu-IMG_7999.jpg
Uutiset

Isänpäivä ei ole virallinen liputuspäivä

Tulevana sunnuntaina vietetään jälleen isänpäivää. Silloin siniristiliput nousevat salkoon juhlapäivän kunniaksi useimmissa suomalaiskodeissa. Mutta toisin kun voisi luulla, isänpäivä ei…
Yhdessä-uutta-IMG_3321.jpg
Uutiset

Historiallista uudistusta tehdään järjestöjen kanssa

Sosiaali- ja terveysministeriö rahoittaa veikkausvoittovaroista Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlan kunniaksi kolmea uutta avustusohjelmaa, joista yksi on Järjestöt mukana muutoksessa. Tämän…
Sini-waahto-IMG_2369.jpg
Uutiset

Pikkujoulu­ohjelmaa monenlaiseen makuun

Paikallinen ja laadukas ruoka on pääroolissa Savon Mafian pikkujoulupaketeissa, joita on räätälöity useampaan makuun sopiviksi. Savon Mafian myyntipäällikkö Sini Laukkanen kertoo, että…