Urheilu Netta Karjalainen /

Savonlinnan Riento otti neljännen voittonsa seuraotteluissa

Kisat_5147.jpg
Seuraotteluissa Kyrönniemellä käytiin viime lauantaina tiukkoja taistoja.

Viime lauantaina kilpailtiin Kyrönniemellä yleisurheilun merkeissä. Kentällä järjestettiin jo neljän vuoden aikana perinteeksi muodostuneet Savonlinnan Riennon, Joensuun Katajan ja Kuopion Reippaan väliset 11-15-vuotiaiden seuraottelut. Lisäksi tänä vuonna kutsuttuna osallistujana oli mukana myös Mikkelin Kilpaveikot.

Seuraottelut käynnistivät kesän kilpailukauden mukavissa merkeissä. Jokaisesta seurasta sai osallistua kaksi urheilijaa kuhunkin lajiin. Kilpailijoita oli yli sata, ja kannustusjoukoissa ihmisiä oli vielä enemmän. Pisteitä laskettiin sijoitusten mukaan. Nuoret kilpailivat esimerkiksi aidoissa, kolmiloikassa ja kuulantyönnössä. Kilpailut huipentuivat sukkulaviestijuoksuun, jossa kaksitoista urheilijaa seurasta juoksi kuudenkymmenen metrin matkan.

Seuraotteluiden alussa muistettiin myös Riennon puheenjohtajaa Olli Teijonmaata, joka menehtyi kaksi viikkoa sitten. Teijonmaata muistettiin heti alkuun minuutin hiljaisella hetkellä sekä rientolaiset surunauhat kädessä kilpailemalla.

Seuraotteluiden järjestäminen on aina sen seuran vastuulla, missä kolmesta kaupungista ottelut järjestetaan – tänä vuonna oli Savonlinnan Riennon vuoro. Ennen seuraottelut ovat olleet vain Savonlinnan Riennon, Joensuun Katajan ja Kuopion Reipaan välinen mittelö. Nyt mukaan on otettu sääntö, että järjestävä joukkue saa kutsua omasta piiristään mukaan yhden muun seuran vierailevaksi joukkueeksi.

Viime lauantain kilpailuissa Savonlinnan Riennon kotijoukkue vei voiton kotiin jo neljättä kertaa peräkkäin, mutta ei Joensuun Katajakaan kaukana voitosta ollut. Mikkeli tuli kolmanneksi ja Kuopio otti neljännen sijan. Ensi vuonna kilpaillaan Joensuussa ja saa nähdä, jatkaako Riento vielä silloinkin voittoputkeaan.


Aiheet:
Ei kommentteja! Jätä ensimmäinen kommentti alta.

Jätä kommentti

Vastaat käyttäjän jättämään kommenttiin. Peruuta
nismaa-Pekka.jpg
Uutiset

Lusto hakee uudistumista avautumalla ja tähyämällä tulevaisuuteen

– Haluamme avautua aikaisempaa aktiivisemmin ulospäin – vahvasti Savonlinnan seudunkin ulkopuolelle, sanoo Luston uusi johtaja, metsänhoitaja Pekka Äänismaa. Hän ryhtyi syyskuun alussa…
IMG_2590.jpg
Uutiset

Lentoliikenteelle iso tuki kaupungilta

Savonlinnan kaupunginvaltuusto päätti lähes yksimielisesti tukea Savonlinnan ja Helsingin välistä lentoliikennettä seuraavan vuoden. Tukea kaupunki antaa liikenteeseen 1,26 miljoonaa euroa.…
IMG_3417.jpg
Uutiset

Pääterveysaseman uudisrakennushanke etenee

Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt Sosterille poikkeusluvan keskussairaalan yhteyteen rakennettavalle pääterveysaseman uudisrakennukselle. Lupa on myönnetty 9. marraskuuta.…
WP_20171114_11_27_18_Pro.jpg
Uutiset

Lukion ovet säppiin Kerimäellä

Savonlinnalaisten verotus alenee  Savonlinnassa tehtiin kaupunginvaltuutettu Sampsa Kokon mukaan historiaa maanantai-iltaisessa kaupunginvaltuuston kokouksessa. Valtuusto nimittäin…
IMG_3386.jpg
Uutiset

Keijo Pesonen eläkkeelle vuoden vaihteessa

Musisoiva rehtori viihtyy Heinäveden tukikohdassaan  Sää on marraskuisen harmaa. Vettä vihmoo välillä auton tuulilasiin ja lämpöä ulkona on muutama aste. Istun haastattelulehtiö…
Lippu-IMG_7999.jpg
Uutiset

Isänpäivä ei ole virallinen liputuspäivä

Tulevana sunnuntaina vietetään jälleen isänpäivää. Silloin siniristiliput nousevat salkoon juhlapäivän kunniaksi useimmissa suomalaiskodeissa. Mutta toisin kun voisi luulla, isänpäivä ei…
Yhdessä-uutta-IMG_3321.jpg
Uutiset

Historiallista uudistusta tehdään järjestöjen kanssa

Sosiaali- ja terveysministeriö rahoittaa veikkausvoittovaroista Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlan kunniaksi kolmea uutta avustusohjelmaa, joista yksi on Järjestöt mukana muutoksessa. Tämän…
Sini-waahto-IMG_2369.jpg
Uutiset

Pikkujoulu­ohjelmaa monenlaiseen makuun

Paikallinen ja laadukas ruoka on pääroolissa Savon Mafian pikkujoulupaketeissa, joita on räätälöity useampaan makuun sopiviksi. Savon Mafian myyntipäällikkö Sini Laukkanen kertoo, että…