Urheilu Netta Karjalainen /

Savonlinnan Riento otti neljännen voittonsa seuraotteluissa

Kisat_5147.jpg
Seuraotteluissa Kyrönniemellä käytiin viime lauantaina tiukkoja taistoja.

Viime lauantaina kilpailtiin Kyrönniemellä yleisurheilun merkeissä. Kentällä järjestettiin jo neljän vuoden aikana perinteeksi muodostuneet Savonlinnan Riennon, Joensuun Katajan ja Kuopion Reippaan väliset 11-15-vuotiaiden seuraottelut. Lisäksi tänä vuonna kutsuttuna osallistujana oli mukana myös Mikkelin Kilpaveikot.

Seuraottelut käynnistivät kesän kilpailukauden mukavissa merkeissä. Jokaisesta seurasta sai osallistua kaksi urheilijaa kuhunkin lajiin. Kilpailijoita oli yli sata, ja kannustusjoukoissa ihmisiä oli vielä enemmän. Pisteitä laskettiin sijoitusten mukaan. Nuoret kilpailivat esimerkiksi aidoissa, kolmiloikassa ja kuulantyönnössä. Kilpailut huipentuivat sukkulaviestijuoksuun, jossa kaksitoista urheilijaa seurasta juoksi kuudenkymmenen metrin matkan.

Seuraotteluiden alussa muistettiin myös Riennon puheenjohtajaa Olli Teijonmaata, joka menehtyi kaksi viikkoa sitten. Teijonmaata muistettiin heti alkuun minuutin hiljaisella hetkellä sekä rientolaiset surunauhat kädessä kilpailemalla.

Seuraotteluiden järjestäminen on aina sen seuran vastuulla, missä kolmesta kaupungista ottelut järjestetaan – tänä vuonna oli Savonlinnan Riennon vuoro. Ennen seuraottelut ovat olleet vain Savonlinnan Riennon, Joensuun Katajan ja Kuopion Reipaan välinen mittelö. Nyt mukaan on otettu sääntö, että järjestävä joukkue saa kutsua omasta piiristään mukaan yhden muun seuran vierailevaksi joukkueeksi.

Viime lauantain kilpailuissa Savonlinnan Riennon kotijoukkue vei voiton kotiin jo neljättä kertaa peräkkäin, mutta ei Joensuun Katajakaan kaukana voitosta ollut. Mikkeli tuli kolmanneksi ja Kuopio otti neljännen sijan. Ensi vuonna kilpaillaan Joensuussa ja saa nähdä, jatkaako Riento vielä silloinkin voittoputkeaan.


Aiheet:
Ei kommentteja! Jätä ensimmäinen kommentti alta.

Jätä kommentti

Vastaat käyttäjän jättämään kommenttiin. Peruuta
Verisure_2048.jpg
Uutiset

Kodinturvapalveluita tarjoava Verisure aloittanut Savonlinnassa

Kokonaisvaltaisia kodinturvapalveluita tarjoava Verisure on avannut toimipisteen Savonlinnaan kesäkuun alussa. Savonlinnan pisteen vetäjä, Team leadet Anu Piel kertoo, että Verisure on paljon…
2017-08-01-12.01.59.jpg
Uutiset

Etuajo-oikeus muuttunut Simasalonkadulla

Simasalonkadun ja Miekkoniemenkadun risteykseen on ilmestynyt heinäkuun aikana kärkikolmio Mertalan koulun suunnasta tuleville. Uudet liikennejärjestelyt ovat aiheuttaneet hämminkiä ja…
Uutiset

Linnalan kuvataidekoulu käynnistyy

Maanantaina 21. elokuuta käynnistyy Linnalan Kuvataidekoulun 19. syyslukukausi. Viime vuosina Linnalan kuvataidekoulun opetusta on pyritty suuntaamaan yhä enemmän yhteisölliseksi ja…
Putin-016.jpg
Uutiset

Presidenttien tapaaminen käynnisti kaksi tärkeää ympäristöprojektia

Suomen 100-vuotista itsenäisyyttä juhlistanut Venäjän presidentti Vladimir Putinin tapaaminen tasavallan presidentti Sauli Niinistön kanssa alkoi Savonlinnan Punkaharjulla. Keskustelujen…
Uutiset

Karaokekilpailu ratkesi

Pyhän Olavin kareokekisan finaalissa ratkottiin lauantaina mestaruus sekä naisten että miesten sarjoissa. Naisten kilpailun voitti Kaisa Nuopponen Savonlinnasta ja miesten sarjan…
Uutiset

Panu Peitsarosta Musta Pässi

Musta pässi 2017 on Itä-Savon sairaanhoitopiirin kuntayhtymäjohtaja Panu Peitsaro. Julkistaminen tapahtui opperapäivän avauksen yhteydessä Pyhän OIavin päivänä viime…
Uutiset

Savonlinna-mitalien saajat

Savonlinnan kaupunginhallitus on päättänyt tämän vuoden Savonlinna-mitalien saajista. Vuoden 2017 mitalin saajat ovat säveltäjä Aulis Sallinen, dokumentaristi Juha Taskinen ja hpj,…
Olavin-päivä-2.jpg
Uutiset

Pyhän Olavin päivä keräsi väkijoukot yhteen

Viime lauantaina Pyhän Olavin päivänä tapahtui tämän kesän ihme - aurinko paistoi ja sää helli kansaa, joka kokoontui juhlistamaan Savonlinnan kaupungin 378. syntymäpäivää.  Väkeä…
Sähkö-013.jpg
Uutiset

Hyvä palvelu on työn suola

Toukokuussa avasi ovensa Miekkoniemellä uusi sähköliike Linnan Sähkö ja Tarvike Oy, jonka liikeideana ovat nopeus ja palvelualttius. – Toimimme pääasiassa Savonlinnan talousalueella…