Paikallisuutiset

Hopearannan palvelutalo täyttää 120 vuotta

Hopearanta-78_250.jpg
Savonlinnan Maakuntamuseon kuva vuodelta 1902: Savonlinnan rouvasväen yhdistyksen johtokunta. Takana seisovat lehtorska Lydia Lagus ja lehtorska Vera Rancken. Istumassa vasemmalta asessorska Fanny Saurén, lehtorska Augusta Snellman, tohtorinna Saa Snellma

Olavinlinnaa vinottain vastapäätä oleva Hopearannan palvelutalo juhlii 120-vuotisjuhlavuotta. Hopearanta juhlii pitkin vuotta, mutta juhlavuosi aloitetaan perjantaina 2. maaliskuuta kello 12.30 Hopearannassa, päivänä, jolloin 120 vuotta sitten allekirjoitettiin yhdistyksen perustamisasiakirja.

Savonlinnan Naisväenyhdistyksestä se alkoi. 120 vuotta sitten Savonlinnan Naisväenyhdistys aloitti Savonlinnassa järjestelmällisen sosiaalityön, perusti Savonlinnan ensimmäisen lastentarhan ja piti yllä kutomakoulua köyhille naisille, jotta he saisivat ammattitaidon elättääkseen itseään.

Naisväenyhdistys ei ole pelkästään Hopearannan historiaa, vaan myös Savonlinnan naisten ja kaupungin sosiaalityön historiaa. Vanhoista käsinkirjoitetuista pöytäkirjoista voi lukea, että varsinkin lesket, sairaat lapset ja vanhukset olivat rouvien sydäntä lähellä.

120 vuotta sitten kaupunki jaettiin avustuspiireihin, joista jokaisesta vastasi kaksi piirirouvaa. Piirirouvat kiersivät talosta taloon ja ottivat selvää, mitä apua missäkin tarvittaisiin. Yhdistyksen kokouksissa päätettiin, kuka mitäkin apua tarvitsee. Rahaa ei annettu, vaan vaatteita ja elintarvikkeita. Rouvat harjoittivat etsivää sosiaalityötä ennen kuin koko sanaa oli edes keksitty.

Savonlinnan kaupunki oli noin neljän tuhannen asukkaan maalaismainen pikkukaupunki, jossa viljeltiin perunaa ja hoidettiin possuja. Rouvien apua tarvittiin monessa talossa ja hökkelissä. Suomi oli Euroopan köyhimpiä maita. Vuosisadan alussa lapsikuolleisuus oli korkea, joka kymmenes lapsi kuoli ennen ensimmäistä ikävuotta. Savonlinnassa oli muun muassa isorokkoa ja lavantautia.

Savonlinnan Naisyhdistys kannatti naisasiaa ja laittoi ehdolle Savonlinnan ensimmäiset naispuoliset kunnallisvaaliehdokkaat. Kolme naista pääsi läpi. Naisväenyhdistys ehdotti kaupungille myös vuonna 1919 naispoliisia, mutta ensimmäinen naispoliisi tuli Savonlinnaan vasta vuonna 1985.

Vähävarainen Naisväenyhdistys sai halvalla tontin kaupungin laitamailta Olavinlinnaa vinottain vastapäätä 1916, jolloin rakennettiin ensimmäinen oma talo. Tuossa talossa toimi muun muassa lastentarha ja kutomakoulu. Nykyinen Hopearannan Palvelutalo rakennettiin siinä sijainneen talon paikalle 1964.

Hopearannan hallituksen varapuheenjohtaja, lehtori, terveydenhuollon maisteri Sirpa Luukkaiselle luovutetaan juhlassa Suomen Valkoisen Ruusun mitali. Luukkainen on vuodesta 2000 lähtien ansioitunut lukuisissa Savonlinnan kaupungin, Itä-Savon sairaanhoitopiirin, ammattikorkeakoulun sekä oman alansa ammattijärjestön vastuullisissa tehtävissä.


Aiheet:
Ei kommentteja! Jätä ensimmäinen kommentti alta.

Jätä kommentti

Vastaat käyttäjän jättämään kommenttiin. Peruuta
Hospitz.jpg
Uutiset

Hospitzille uusi isäntäpari

Perhehotelli Hospitz saa uuden isäntäparin. Vuodesta 1992 hotellia pyörittäneet Helena ja Veijo Kuitunen myivät Hospitzin liiketoiminnan Kalevi Korjalalle ja Anne Timbergille omistamansa Wivilla…
Rotinat.jpg
Uutiset

Kuutti sai rotinansa kymmenennen kerran

”Oi sinä hylje Saimaan…” kajahti Kuutin rotinoiden loitsu viime sunnuntaina Savonlinnan torisillalla. Hanski-norppa (Hannu Härkönen) luki yhdessä Erkki Ekin (Juha Taskinen) kanssa…
Häkkänen_4398.jpg
Uutiset

Lisää rahaa velkaneuvontaan

Oikeusministeri Antti Häkkänen (kok.) vieraili maanantaina Savonlinnassa. Hän tutustui kokoomuksen uutena sote- ja maakuntauudistuksen pääneuvottelijana Sosterin ja Savonlinnan keskussairaan…
lvipalvelu_4319.jpg
Uutiset

LVI-Bioneerit ja Savonlinnan LVI-Palvelu – Nuorempi Leinonen yritysten johtoon

Kiteeläinen LVI-Bioneerit Oy ja sen tytäryhtiö Savonlinnan LVI-Palvelu Oy on saanut uuden vetäjän ja omistajan. LVI-Bioneerien perustaja Simo Leinonen on maanantaina…
Hopearanta-78_250.jpg
Uutiset

Hopearannan palvelutalo täyttää 120 vuotta

Olavinlinnaa vinottain vastapäätä oleva Hopearannan palvelutalo juhlii 120-vuotisjuhlavuotta. Hopearanta juhlii pitkin vuotta, mutta juhlavuosi aloitetaan perjantaina 2. maaliskuuta kello…
Taidelukio_4266.jpg
Uutiset

Savonlinnan Taidelukio on erikoislukioiden huippua

Savonlinnan Taidelukio on saanut laajaa tunnustusta toiminnastaan. Viimeisin tunnustus tuli lokakuussa 2017, jolloin koulutuksen arviointineuvoston ja opetus- ja…
Kuitu-IMG_4193.jpg
Uutiset

Kuitulaboratorion kolmos­vaihe otettiin käyttöön

Biotuotetekniikan osaamiskeskittymä vahvistuu SavonlinnassaKaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun Kuitulaboratorion laajennus eli Kuitu3 vihittiin käyttöön tiistaina Savonlinnan Teknologiapuistossa.…
Apteekki-IMG_4145.jpg
Uutiset

Pääskylahden sivuapteekki muutti Mertalaan

Linnanportin apteekin omistama Pääskylahden sivuapteekki on muuttanut Mertalan S-Marketin yhteyteen Mertajärventielle. Linnanportin apteekin apteekkari Eija Nousiainen uskoo, että uusissa,…