Paikallisuutiset

Hopearannan palvelutalo täyttää 120 vuotta

Hopearanta-78_250.jpg
Savonlinnan Maakuntamuseon kuva vuodelta 1902: Savonlinnan rouvasväen yhdistyksen johtokunta. Takana seisovat lehtorska Lydia Lagus ja lehtorska Vera Rancken. Istumassa vasemmalta asessorska Fanny Saurén, lehtorska Augusta Snellman, tohtorinna Saa Snellma

Olavinlinnaa vinottain vastapäätä oleva Hopearannan palvelutalo juhlii 120-vuotisjuhlavuotta. Hopearanta juhlii pitkin vuotta, mutta juhlavuosi aloitetaan perjantaina 2. maaliskuuta kello 12.30 Hopearannassa, päivänä, jolloin 120 vuotta sitten allekirjoitettiin yhdistyksen perustamisasiakirja.

Savonlinnan Naisväenyhdistyksestä se alkoi. 120 vuotta sitten Savonlinnan Naisväenyhdistys aloitti Savonlinnassa järjestelmällisen sosiaalityön, perusti Savonlinnan ensimmäisen lastentarhan ja piti yllä kutomakoulua köyhille naisille, jotta he saisivat ammattitaidon elättääkseen itseään.

Naisväenyhdistys ei ole pelkästään Hopearannan historiaa, vaan myös Savonlinnan naisten ja kaupungin sosiaalityön historiaa. Vanhoista käsinkirjoitetuista pöytäkirjoista voi lukea, että varsinkin lesket, sairaat lapset ja vanhukset olivat rouvien sydäntä lähellä.

120 vuotta sitten kaupunki jaettiin avustuspiireihin, joista jokaisesta vastasi kaksi piirirouvaa. Piirirouvat kiersivät talosta taloon ja ottivat selvää, mitä apua missäkin tarvittaisiin. Yhdistyksen kokouksissa päätettiin, kuka mitäkin apua tarvitsee. Rahaa ei annettu, vaan vaatteita ja elintarvikkeita. Rouvat harjoittivat etsivää sosiaalityötä ennen kuin koko sanaa oli edes keksitty.

Savonlinnan kaupunki oli noin neljän tuhannen asukkaan maalaismainen pikkukaupunki, jossa viljeltiin perunaa ja hoidettiin possuja. Rouvien apua tarvittiin monessa talossa ja hökkelissä. Suomi oli Euroopan köyhimpiä maita. Vuosisadan alussa lapsikuolleisuus oli korkea, joka kymmenes lapsi kuoli ennen ensimmäistä ikävuotta. Savonlinnassa oli muun muassa isorokkoa ja lavantautia.

Savonlinnan Naisyhdistys kannatti naisasiaa ja laittoi ehdolle Savonlinnan ensimmäiset naispuoliset kunnallisvaaliehdokkaat. Kolme naista pääsi läpi. Naisväenyhdistys ehdotti kaupungille myös vuonna 1919 naispoliisia, mutta ensimmäinen naispoliisi tuli Savonlinnaan vasta vuonna 1985.

Vähävarainen Naisväenyhdistys sai halvalla tontin kaupungin laitamailta Olavinlinnaa vinottain vastapäätä 1916, jolloin rakennettiin ensimmäinen oma talo. Tuossa talossa toimi muun muassa lastentarha ja kutomakoulu. Nykyinen Hopearannan Palvelutalo rakennettiin siinä sijainneen talon paikalle 1964.

Hopearannan hallituksen varapuheenjohtaja, lehtori, terveydenhuollon maisteri Sirpa Luukkaiselle luovutetaan juhlassa Suomen Valkoisen Ruusun mitali. Luukkainen on vuodesta 2000 lähtien ansioitunut lukuisissa Savonlinnan kaupungin, Itä-Savon sairaanhoitopiirin, ammattikorkeakoulun sekä oman alansa ammattijärjestön vastuullisissa tehtävissä.


Aiheet:
Ei kommentteja! Jätä ensimmäinen kommentti alta.

Jätä kommentti

Vastaat käyttäjän jättämään kommenttiin. Peruuta
Kotilo IMG_5399.jpg
Uutiset

Kotilo ry:lle Yhteis­kunnallinen yritys -merkki

Savonlinnalaiselle Kotilo ry:lle on myönnetty Yhteiskunnallinen yritys -merkin käyttöoikeus osoituksena liiketoiminnallisten ja yhteiskunnallisten tavoitteiden onnistuneesta yhdistämisestä. Merkin…
Portaat IMG_5384.jpg
Uutiset

Portaat auttavat kohti työtä tai opiskelua

Työnhakuun voi saada nyt ”Personal Trainerin”Portaat-hanke on toiminut Savonlinnan, Juvan ja Enonkosken alueilla viime vuoden alusta alkaen. Hanketta on vielä jäljellä reilu puoli…
Katsastus IMG_5371.jpg
Uutiset

Uusi katsastusasema avasi Asemantiellä

Asemantiellä, aivan rinnakkaisväylän tuntumassa aloitti toimintansa viime viikolla Itä-Savon katsastuksen toinen katsastusasema Savonlinnassa. Asemat omistaa mikkeliläinen E. Valjakka Oy. Uuden…
kesanavaus.jpg
Uutiset

Kesä tuli ryminällä kaupunkiin

Savonlinnan seudun kesä sai menneenä viikonloppuna upean alun. Etenkin lauantaina pikkuhiljaa lämmennyt sää sai kansan liikkeelle. Matkustajasatamassa tapahtunut laivojen siunaus…
Valtuusto IMG_5345.jpg
Uutiset

Sosteri ja kouluverkosto puhuttivat valtuustoa

Savonlinnan kaupunginvaltuustoa puhuttivat maanantai-iltana vanhat tutut aiheet, eli Sosterin huima yhdeksän miljoonan euron menojen ylitys ja kaupungin kouluverkon laajuus. Valtuusto joutuikin…
LC IMG_5312.jpg
Uutiset

Monilapsinen uusperhe saa lisää asumistilaa

Harvinaista leijonaklubien yhteistyötäNeljä Savonlinnan ja lähialueen Lions klubia ovat yhdistäneet voimansa ja avustavat monilapsisen uusperheen asunnon laajennusprojektia. Mukana ovat…
Adressi IMG_5295.jpg
Uutiset

Nätkin koulun puolesta adressi

856 nimeä kolmessa viikossaMaanantaina Nätkin vanhempainyhdistyksen puheenjohtaja Liisa Thil ja yhdistyksen jäsenet Kirsi Kokkonen ja Anna Kesälahti luovuttivat Savonlinnan kaupunginvaltuuston…
Jennica Jenni.jpg
Uutiset

Jennin yrittäjyys tuli täysi-ikäiseksi

Kauneuskeskus Jennican omistaja Jenni Muhonen on toiminut kauneus- ja hyvinvointialan yrittäjänä 18 vuotta, eli voidaan sanoa, että hänen yrittäjyytensä on tullut täysi-ikäiseksi.…