Paikallisuutiset Kari Tegelberg /

Sääminki-Seura herätetään eloon

Sääminkiseura-IMG_5136.jpg
Pekka Turtiainen (oik.) ja Jukka Nokelainen kutsuvat kaikki asiasta kiinnostuneet Sääminki-Seuran uudelleenperustamiskokoukseen toukokuun 17. päivä Säämingin seurakuntatalolle.

Ensi syyskuussa tulee kuluneeksi 60 vuotta Sääminki-Seuran ensimmäisestä perustamisesta. Sittemmin Patentti- ja rekisterihallitus lakkautti seuran toiminnan ilmeisesti siitä syystä, ettei seuralla ollut ollut toimintaa vuosikymmeniin. Seuran ensimmäinen puheenjohtaja oli kunnallisneuvos ja entinen sosialidemokraattien kansanedustaja Toivo Halonen Hannolanpellolta.

Mutta nyt seuran toiminta aiotaan elvyttää eloon. Puuhamiehinä elvytystoimissa ovat vanhat sääminkiläiset, moinsalmelainen Pekka Turtiainen ja Haapalassa syntynyt Jukka Nokelainen. He kutsuvat kaikki sääminkiläisiä juuria omaavat ja ylipäätään sääminkiläisyydestä ja todellisen emäpitäjä-Säämingin historiasta kiinnostuneet perinteikkään kotiseutuseuran perustavaan kokoukseen Säämingin seurakuntatalolle torstaina 17. toukokuuta kello 18. Tilaisuuden alussa kuullaan emerituskirkkoherra Jorma Marjokorven kertomana tarinoita Säämingistä.

Toinen puuhamiehistä Pekka Turtiainen on koonnut runsaasti vuosilukutietoa vanhasta Säämingin pitäjästä, jonka rinnalla emäpitäjänä tunnettu Kerimäki jää selkeästi kakkoseksi. Sääminki syntyi vuonna 1504, kun Juvan pitäjä oli kasvanut liian isoksi pinta-alaltaan.

Myöhemmin Säämingistä on erotettu omiksi pitäjikseen Rantasalmi vuonna 1578, Puumala vuonna 1617, Sulkava 1630 ja Kerimäki 1642. Rantasalmesta lohkaistiin omiksi pitäjikseen Heinävesi ja Kangaslampi ja Kerimäestä erotettiin Savonranta, Enonkoski ja viimeiseksi vuonna 1924 Punkaharju.

Niin Turtainen kuin Nokelainenkin haluavat tuoda seuran perustamisen myötä esille sen vahvan yhteenkuuluvaisuuden hengen, joka vanhojen sääminkiläisten keskuudessa on vallinnut vuosikymmenien ajan, vaikka pitäjä liitettiinkin Savonlinnaan vuonna 1973.

-Sääminkiläisyys on niin vahva side ihmisten kesken, ettei aikoinaan edes Venäjän ja Ruotsin valtakunnan raja, joka halkoi pitäjää, rikkonut tuota yhteenkuuluvuutta, Pekka Turtiainen sanoo hymyssä suin.

Idea seuran henkiin elvyttämisessä syntyi lähidemokratia-illassa, johon molemmat miehet osallistuivat. Pekka Turtiainen käytti tilaisuudessa voimakkaan puheenvuoron sääminkiläisyydestä, joka herätti Nokelaisessa voimakkaan tunteen, että nyt on aika toimia.

-Soitin Pekalle seuraavana päivänä ja ehdotin, että eiköhän ryhdytä elvytystoimiin, Jukka nauraa.

Säämingin pitäjässä oli 1960-luvulla lähes 12 600 asukasta. Ja 1970-luvulla, jolloin kuntaliitos tehtiin, asukkaita oli vielä noin 11 700. Kansakouluja Säämingissä oli 1960-luvulla 29, joista pelkästään Moinsalmentien vaikutuspiirissä seitsemän kyläkoulua.

Sääminki-Seuran uudelleenperustamiskokous Säämingin seurakuntatalolla toukokuun 17. päivä kello 18.


Aiheet:
Ei kommentteja! Jätä ensimmäinen kommentti alta.

Jätä kommentti

Vastaat käyttäjän jättämään kommenttiin. Peruuta
Satonen Puputti Ora.jpg
Uutiset

Suomi tarvitsee seutu­kaupunkiohjelman

Kansanedustaja, seutukaupunkiohjelman sparrausryhmän jäsen Arto Satonen (kok.) vieraili viime viikolla Savonlinnan Kokoomusnaisten järjestämällä risteilyllä. Kokoomusnaisten puheenjohtaja Seija…
Huivien heittelyä Asukasloikassa.jpg
Uutiset

Yhdistysten torilla nähtiin Pöhinäkuja ja Mental Health Week -teltat

Viime lauantaina Savonlinnan kauppatorilla järjestettiin perinteinen Yhdistysten tori -tapahtuma. Tapahtuman järjestäjänä toimi Savonlinnan Seudun Kolomonen. Tänä vuonna tapahtumaan osallistui…
Palauto ja yleisöä.jpg
Uutiset

Arjen turvaa -tapahtumassa oli monenlaista nähtävää

Arjen turvaa -tapahtuma järjestettiin viime lauantaina Kirkkopuiston kentällä. Etelä-Savon Pelastuslaitoksen, Itä-Suomen poliisin ja Puolustusvoimien järjestämässä tapahtumassa oli ideana kertoa…
eläin IMG_5195.jpg
Uutiset

Omaeläinklinikalta kattavaa terveydenhoitoa lemmikeille

Omaeläinklinikka on toiminut Savonlinnassa nykyisellä nimellään vuoden verran. Klinikan toimitilat löytyvät Kalervonkadulta Miekkoniemeltä. Tiloissa työskentelee päivittäin eläinlääkäri…
toimintakeskus IMG_5062.jpg
Uutiset

Toimintatuvassa ei tarvitse olla yksin

Toiminnallista ja tuettua palvelua tarjoava Toimintatupa siirtyi tämän vuoden helmikuun alussa Nuorisotoiminnan Tuki ry:ltä NuTulta Savonlinnan Toimintakeskukselle Pääskylahteen Schaumanintielle.…
IMG_5159.jpg
Uutiset

Rajanylityspaikan kansain­välistäminen edelleen tapetilla

Parikkalan Syväoron rajanylityspaikan saaminen kansainväliseksi ylityspaikaksi on edelleen kolmen Kaakkois-Suomen maakunnan tavoitteena, vaikka hanke ei viime aikoina olekaan edennyt.…
Järvisalo IMG_5149.jpg
Uutiset

Yhdistysten kevättori lauantaina

Perinteinen savonlinnalaisten yhdistysten kevättoritapahtuma järjestetään jälleen tulevana lauantaina 19. toukokuuta kello 9–14. Tapahtuman järjestelyvastuun kantaa Erja Järvisalo Savonlinnan…
Seniorijutun kuva.jpg
Uutiset

Savonlinnan kansallisilla senioreilla juhlavuosi

Savonlinnan kansalliset seniorit ry täyttää tänä vuonna 45 vuotta. Yhdistys on perustettu vuonna 1973 ja siinä on nykyisin jäseniä lähes 350. Yhdistys on tällä jäsenmäärällä Itä-Suomen…